Sıkça Sorulan Sorular

Kariyer Gelişim Merkezi hizmetlerinden kimler yararlanabilir?

Koç Üniversitesi’nin tam zamanlı ve dönemsel tüm öğrencileri (lisans, yüksek lisans ve doktora) ve genç mezunları yararlanabilir.

Kariyer Gelişim Merkezi hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Kariyer Gelişim Merkezi hafta içi günlerde 10.30 – 16.30 saatleri arasında çalışmaktadır. Kariyer Danışmanlarımız kendi ajandaları doğrultusunda bu saatler arasında belli aralıkları Randevulu Görüşmeler için ayırmaktadırlar.

Randevulu görüşme almak için KUcareerlink adı verilen, her öğrencinin kendi kullanıcı bilgileriyle erişebildiği bir platform kullanılmaktadır.

Kariyer Gelişim Merkezi tarafından organize edilen etkinlikler/seminerler vb. diğer organizasonlar için katılım ayrıntıları mailing ve farklı iletişim araçlarıyla organizasyona özel olarak yapılmaktadır.

Kariyer Danışmanlığı kapsamındaki hizmetler için nasıl randevu alabilirim?

KUcareerlink’e giriş yaptıktan sonra sağda “Advising” başlığı altındaki “Request an Appointment”a tıklayarak randevu alabilirsiniz.

KUcareerlink

-KUcareerlink nasıl bir platformdur?

Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi tarafından sağlanan özel bir hizmettir. KUcareerlink kariyer danışmanlarımızdan farklı konularda randevu alabileceğiniz, şablon üzerinden Özgeçmiş / Niyet Mektubu hazırlayabileceğiniz, bilgisayarınızdan Özgeçmiş / Niyet Mektubu yükleyebileceğiniz, yayına girmiş iş ve staj ilanlarını görebileceğiniz ve başvurabileceğiniz, yurt içi / yurt dışı okul / yarışma / burs duyurularını takip edebileceğiniz, özel olarak Koç Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına açık Vault, GoinGlobal gibi tüm kaynaklara erişebileceğiniz bir platformdur.

-KUcareerlink’i kimler kullanabilir?

Koç Üniversitesi’nin tam zamanlı ve dönemsel tüm öğrencileri (lisans, yüksek lisans ve doktora) ve genç mezunları yararlanabilir.

-KUcareerlink’i nasıl kullanabilirim?

KUcareerlink sayfasına, kullanıcı adı olarak Koç Üniversitesi e-mail adresinizi, şifre bölümüne de şifrenizi yazarak giriş yapıp sayfayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

-KUcareerlink hesabım var; ancak şifremi hatırlamıyorum. Ne yapabilirim?

KUcareerlink şifresi diğer Koç Üniversitesi sistemlerinin şifreleriyle aynı değildir. Eğer şifreyi hatırlamıyorsanız “Forgot Password” e tıklayarak yeni şifre oluşturunuz.

KUcareerlink’te randevu saatleri dolu görünüyor. Acil bir görüşme talebinde bulunmam gerekiyorsa ne yapabilirim?

career@ku.edu.tr e-posta adresine durumunuzu açıklayan bir e-posta gönderebilirsiniz. Danışmanlarımızdan uygun olan kişi size geri dönüş yapacaktır. 

Kariyer Danışmanı ile randevumun olduğu gün, görüşme gün veya saatini değiştirebiliyor muyum?

Kariyer danışmanımızla olan randevunuzdaki değişiklikleri en az bir gün öncesinde, sistem üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Kariyer Danışmanı’ndan almış olduğum randevunun tarih veya saatini nasıl değiştirebilirim?

KUcareerlink hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Calendar” sekmesinden “Counseling Appointment”a tıklayınız. Değiştirmek istediğiniz randevunun altındaki “Reschedule” butonuna tıklayınız.

Kariyer Danışmanı’ndan almış olduğum randevuyu nasıl iptal edebilirim?

KUcareerlink hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Calendar” sekmesinden “Counseling Appointment”a tıklayınız. İptal etmek istediğiniz randevunun altındaki “Cancel” butonuna tıklayınız.

Niyet Mektubu (Statement of Purpose) hazırlığı ve gözden geçirmesi için nasıl destek alabilirim?

Niyet Mektubu (SoP) gözden geçirme randevusu almak için öncelikle aşağıda linki bulunan randevu takviminden danışmanlarımızın uygun saatlerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Sonrasında takvimlerin uygunluğuna göre Claudette Clerc [cclerc@ku.edu.tr] , John Alff [jalff@ku.edu.tr] veya Katherine Anderson [kandersen@ku.edu.tr] ile randevu talebinizle ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Randevu takvimi: https://calendar.google.com/calendar/embed?src=ku.edu.tr_hve1d2me75n1kj94p7d5bq6o30%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FIstanbul

Lütfen görüşmenizden en az 24 saat önce SoP taslağınızı (yalnızca başlıklar değil) randevu aldığınız danışmana gönderiniz. Aksi halde görüşmeniz iptal olacaktır.

Onaylanmış SoP randevunuz ELC binasında yapılacaktır!

Claudette Clerc: ELC Binası, en üst kat, Ofis #28

John Alff: ELC Binası, en üst kat, Ofis #20

Katherine Anderson: ELC Binası, 2. Kat Ofis #8

Daha çok öğrencinin SoP gözden geçirme görüşmesinden yararlanabilmesi için, her öğrencinin toplamda en fazla 3 saatlik randevu alabileceğini lütfen dikkate alınız.

Danışmanlık görüşmesi öncesi yapılması öngörülen bir hazırlık var mı?

Genel Kariyer Danışmanlığı için geliyorsanız: Sizden, öncesinde özgeçmişinizi hazırlayarak göndermeniz veya görüşmeye gelirken yanınızda getirmenizi bekliyoruz. Kariyer Danışmanlığı, danışman ve danışanın görüşmenin başında karar verecekleri bir kariyer hedefi veya kariyer adımlarının genel değerlendirmesi çerçevesinde şekillenir. Dolayısıyla, görüşmenin içeriği ve seyri kariyer gelişiminizde nerede olduğunuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel kariyer danışmanlığı görüşmesi; ilgi alanlarınızı anlamak, bunlara uygun kariyer hedefleri belirlemek ve kendi değerleriniz, becerileriniz ve güçlü yanlarınıza uygun kariyer seçeneklerinizi netleştirmenize destek olur. Kişilik ve ilgi envanterleri gerektiğinde kullanılarak, kişinin kendisini daha iyi anlaması ve potansiyel kariyer yollarını belirlemesine yardımcı olur.

Yüksek Lisans ve Doktora Planlaması için geliyorsanız: Görüşmeye gelmeden önce Yüksek Öğrenim görme ihtiyacınızın nedenini belirlemiş ve öğreniminizi Türkiye’de mi yurtdışında mı yapacağınıza karar vermiş olmanız beklenir. Bu konuda henüz karar veremediyseniz Kariyer Danışmanlarımız ile “Kariyer Danışmanlığı” görüşmesi yaparak ihtiyacınızı netleştirmenizi öneririz. Linkte bulunan  “Akademik Kariyer Hakkında” bölümündeki adımları gözden geçirerek ve görüşme öncesinde okul/alan/ülke tercihlerinizi netleştirerek gelirseniz sonraki süreci verimli bir şekilde planlamak mümkün olacaktır.

MBA ve İşletme Yüksek Lisans Planlaması:  Genel bazı bilgilere “Faydalı Kaynaklar” bölümündeki “Yüksek Öğrenim Planlama” başlığı altındaki linklerden ulaşarak ön hazırlıklarınızı yaparak görüşmeye gelmeniz beklenir. KUcareer link hesabınızla giriş yaptığınızda erişebildiğiniz Vault üzerinden İşletme Okulları’nın güncel sıralamalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca “Akademik Kariyer Hakkında”  bölümündeki adımları gözden geçirerek ve okul/alan/ülke tercihlerinizi netleştirerek gelmeniz görüşmenin daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Özgeçmiş ve Kapak Yazısı Gözden Geçirme için geliyorsanız: KUcareerlink sayfasında “Resources” sekmesi altındaki “Document Library”e tıklayınız. Önünüze çıkacak olan listede ilerleyerek “Sample CV Handbook”u görüntüleyiniz. Burada Özgeçmiş yazımında dikkat etmeniz gerekenleri ve sınıf bazında nasıl Özgeçmiş hazırlamanız gerektiğini bulacaksınız. Bu dokümanı inceledikten sonra Document Library’nin yanındaki “Resume Builder” sekmesiyle kendi Özgeçmişinizi oluşturmanız ve Kariyer Danışmanı ile yapacağınız görüşmeye getirmeniz, görüşmenin daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Akademik Niyet Mektubu [Statement of Purpose (SoP)] Hazırlığı için geliyorsanız: Hazırlamış olduğunuz Niyet Mektubu taslağını Kariyer Danışmanı ile görüşmeden 24 saat önce iletiniz.

Mülakat Hazırlığı için geliyorsanız: Özgeçmişinizi Kariyer Danışmanı ile yapacağınız görüşme öncesinde mutlaka paylaşınız. Kariyer Danışmanına isteğinizin prova mülakat mı yoksa mülakata hazırlık süreci hakkında bilgi almak mı olduğunu belirtiniz. Belirli bir kurum/firma görüşmesi yapılacak ise başvuru yapılacak işin adı/iş tanımını mutlaka danışmana iletiniz.

Kariyer Gelişim Merkezi’nden e-mail almamak için ne yapabilirim?

Kariyer Gelişim Merkezi’nin faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme e-mailleri almak istemiyorsanız, career@ku.edu.tr adresine e-mail atabilirsiniz.