Özgeçmiş (CV)

Staj / iş/ yüksek lisans başvurularım için özgeçmiş hazırlamam gerekiyor. Nereden başlayacağımı bilmiyorum.

Web sitemizdeki Özgeçmiş & Kapak Yazısı Hazırlama sayfasını ziyaret ettin mi? Word formatında yer alan İndirilebilir CV dosyası üzerinde çalışarak özgeçmişini hemen oluşturabilirsin. Özgeçmiş Hazırlama Kılavuzu’nda yer alan ipuçlarını ve örnek özgeçmişleri incelemeyi de unutma!

Özgeçmişim kaç sayfa olmalı?

İşverenlerin ve yüksek öğrenim programlarının bu konudaki görüşleri farklılık gösterebilir. Özellikle iş başvurularında, bazı işverenlerin özgeçmişin 1 sayfayı geçmemesi gerektiğini belirttiklerini görebilirsin. Başvuracağın kurumlar bu konuda bir açıklama yapmadıysa ve tüm deneyimlerini tek sayfaya sığdırmak mümkün değilse 2. sayfaya geçmen problem olmayacaktır. Özgeçmişini 1 sayfaya sığdırmak için; format ve içerikle ilgili düzenlemeler yapman mümkün mü diye kontrol edip, soruların olursa Kariyer Danışmanlarımızdan randevu alabilirsin. Randevunu KUCareerlink üzerinden oluşturabilirsin.

Not Ortalamamı özgeçmişime eklemeli miyim?

Başvurduğun sektöre/firmaya/pozisyona veya yüksek öğrenim programına göre bu bilgiyi özgeçmişinde belirtme ihtiyacı değişebilir. Genel olarak, not ortalaman 3.00 altındaysa eklememeni önerebiliriz.

Hobilerimi ve ders dışı ilgi alanlarımı özgeçmişime eklemeli miyim?

Hobilerin ve ders dışı ilgi alanların işverenlerin seni daha iyi tanımasına, kişilik özelliklerini anlamasına yardımcı olacaktır. Kitap okumak, film izlemek gibi genel ifadelerden kaçınmanı ve uzun zamandır vakit ayırdığın aktiviteleri detaylarıyla eklemeni öneririz. Örneklere buradan bakabilirsin.

Öğrenci kulüplerindeki aktivitelerimi ve gönüllü çalışmalarımı özgeçmişime eklemeli miyim?

Kulüp deneyimleri ve gönüllü çalışmalar, aynı staj ve iş deneyimlerinde olduğu gibi önemli beceriler kazandığını gösterir. Sadece üye olduğun kulüplerin isimlerini sıralamak yerine, kulüp aktivitelerinde aldığın sorumlulukları ve katıldığın organizasyonları da açıklamaları ile yazmanı öneririz. Örneklere buradan bakabilirsin.

Infografik CV gibi yeni nesil özgeçmiş formatlarını kullanmalı mıyım?

İşverenlerin bu konudaki görüşleri farklılık gösterebilir. Özellikle yaratıcı sektörlerde bu tür özgeçmişlerin daha kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Yeni nesil özgeçmişler yaratıcı yönünü göstererek kendini ifade etmeni ve başvurular arasında dikkat çekmeni sağlayabilir. Örnekler için web sitemize bakabilirsin. Sektörlere göre en doğru özgeçmiş formatını öğrenmek için Kariyer danışmanlarımızdan görüş alabilirsin.

Özgeçmişimi kontrol etmeniz mümkün mü?

Kariyer danışmanlarımızdan randevu alarak özgeçmişini kontrol etmelerini isteyebilirsin. Randevunu KUCareerlink üzerinden oluşturabilirsin. Randevuna gelmeden önce web sitemizde yer alan kaynakları kullanarak bir taslak hazırlaman görüşmemizin çok daha verimli geçmesini sağlayacaktır.