Seçeneklerinizi Keşfedin

Staj ve İş Seçenekleri

KUcareerlink

KUcareerlink, tüm kariyer ihtiyaçlarınıza cevap vermek ve kariyerle ilgili konularda sizleri, işverenleri ve biz Kariyer Gelişim Merkezi’ni ortak bir ortamda buluşturmak üzere planlanmış bir platformdur. KUcareerlink’e giriş yaparak kariyer danışmanlarıyla görüşme planlamak; özgeçmiş, kapak yazısı ve iş başvurusu için gerekli diğer belgeleri yükleyerek iş ve staj ilanlarına başvurmak; atölyelere, etkinliklere ve şirket tanıtım toplantılarına kayıt yaptırmak mümkündür.

Sadece Koç Üniversitesi öğrencilerinin ve mezunlarının erişimine açık olan GoinGlobal ve Vault Career Insider isimli kaynaklara yine KUcareerlink üzerinden erişebilirsiniz.

Yayınlanmakta olan ve her gün güncellenen iş ve staj fırsatlarını incelemek ve uygun olduğunuzu düşündüğünüz ilanlara başvurmak için KUcareerlink‘e düzenli olarak giriş yapmanızı öneririz.


Staj Prosedürleri

Staj fırsatlarını araştırmaya başlamadan önce Akademik Danışmanınız (Advisor) ile görüşüp hangi alanlarda staj yaparsanız uygun olacağı ve onaylanacağı konusunda bilgi ve fikir almanız size zaman kazandıracaktır. Üniversitemiz bünyesinde staj konusunda her bölüm için farklı birtakım ihtiyaçlar ve prosedürler söz konusudur. Genel Staj Yönergesi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Gerekli ön hazırlıkları yaptıktan sonra Kariyer Gelişim Merkezi’nin kaynaklarını kullanarak staj fırsatlarını araştırabilir ve staj yapacağınız kurumları, staj pozisyonlarını ve profesyonel hayattan kişilerle nasıl bağlantı kurabileceğinizi belirlemek için Kariyer Danışmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Özellikle Mühendislik Fakültesi kapsamındaki bölümler için izlemeniz gereken zorunlu staj prosedürlerini takip etmek stajınızın geçerli olması adına önemlidir. Her bölüm için belirlenen Staj Koşulları’nı ve hazırlık adımlarını bilmenizde fayda vardır.

Bilgisayar Mühendisliği | Staj Adımları – Prosedürler

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği | Staj Adımları – Prosedürler

Endüstri Mühendisliği | Staj Adımları – Prosedürler

Kimya ve Biyoloji Mühendisliği | Staj Adımları – Prosedürler

Makine Mühendisliği | Staj Adımları – Prosedürler

AIESEC

Dünyanın en büyük değişim programlarından biridir. Yurtdışında staj veya iş fırsatları sağlanabildiği gibi, gönüllü programlar aracılığıyla yurtdışı sosyal proje deneyimi de yaşanabilmektedir.

Farklı profiller için kurgulanan programların ayrıntılarını incelemek ve değişim programlarıyla ilgili bilgi almak için http://aiesec.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlikler & Seminerler

«Careers in …» Etkinlikleri

Farklı sektörleri ve alternatif iş kollarını tanıtmak amacıyla, yıl boyunca belirlenen dönemlerde düzenlenen etkinliklerdir. Programları kapsamında; Şirket Tanıtım Toplantıları, Açık Ofis ve Saha Ziyaretleri, Prova Mülakatlar, Vaka Çalışmaları, Kampüste İşe Alım, Mezun Panelleri (Mezunlarla İlişkiler Ofisi ve Mezunlar Derneği işbirliğiyle) ve benzeri etkinlikler yer almaktadır. Siz öğrencilerimizin hem kendi alanlarınızla, hem de bilgi edinmek istediğiniz farklı alanlarla ilgili etkinliklere katılmanızı öneririz.

Etkinlik Programı’na erişmek için tıklayınız.

Kurum Tanıtım Toplantıları

Tüm yıl boyunca hem “Careers in …” Etkinlikleri kapsamında, hem de münferit olarak kampüste gerçekleştirilen şirket tanıtım toplantıları, işe alım süreci öncesinde en önemli bilgi kaynaklarınızdan biri olacaktır. Bu toplantılar kampüs içerisinde ve Kariyer Gelişim Merkezi’nin konuğu olarak, siz öğrencilerin fikirleri de alınarak seçilmiş kurum yetkilileri tarafından gerçekleştirilmektedir. İşverenlerle birebir tanışmanıza olanak sağlayacak bu toplantılar kariyer seçeneklerinizi netleştirme veya staj imkânlarını birebir öğrenme fırsatı sunacaktır. Kurum tanıtım toplantılarına katılmak için linkten etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Açık Ofis & Saha Ziyaretleri

Yıl içinde “Careers in …” Etkinlikleri döneminde veya farklı zamanlarda, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirket ve kurumların ofis, fabrika ve AR-GE merkezlerine düzenlediğimiz ziyaretlerdir. Amacımız, siz öğrencilerimizin iş dünyasını yerinde tanımanıza, profesyonel yöneticiler ile bağlantı kurmanıza ve sektörler hakkında detaylı bilgi edinmenize olanak yaratmaktır.

«Kariyere Hazırlık» Seminerleri

Öğrenim hayatından kurumsal yaşama geçerken ihtiyaç duyulan becerileri geliştirmek amacıyla öğrencilerimize ve genç mezunlarımıza yönelik düzenlenen seminerlerdir.

«Profesyonel Gelişim» Seminerleri

İş hayatı ve mesleki alanlar hakkında öğrencilerin/mezunların ilgi duydukları veya uzmanlaşmayı düşündükleri konularda mesleki ön bilgi edinebildikleri seminerlerdir.

Akademik Kariyer Hakkında

Yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak iyi bir hazırlık ve planlama gerektirir.
Genel anlamda Yüksek Öğrenim Planlama üç aşamadan oluşmaktadır:

1- Araştırma

Kendinize sormanız gereken sorular: -Yüksek Öğrenim tam olarak nedir? –Yüksek Öğrenim görmeli miyim? –Hangi Yüksek Öğrenim programına gideceğimi nasıl belirlemeliyim?

Akademik olarak yönünüzü belirlemek adına eğitimin alanına karar vermek önemlidir. MSc (Master of Science), MA (Master of Arts), MBA (Master of Business Administration) gibi genel ve özel bazı yüksek öğrenim mezuniyet dereceleri vardır. Bunu Kariyer Danışmanlarımız ile netleştirebiliriz.

Yüksek öğreniminize yurtdışında devam etmek istiyorsanız, akademisyen olmayı düşünüyorsanız genel bazı bilgilere Faydalı Kaynaklar (aşağıdaki ilgili başlıktaki linke yönlenecek) bölümündeki linklerden ulaşabilirsiniz.

2- Hazırlık

Zaman Planlaması | Tercih ettiğiniz okulların başvuru tarihlerini ve kendi ajandanızı göz önünde bulundurarak, tamamen size özel çıkarmanız gereken bir akıştır.

Değerlendirmede İhtiyaç Duyulan Testlerin Belirlenmesi | TOEFL, IELTS gibi dil sınavları ile GRE, GMAT, LSAT gibi akademik yeterlilik sınavlarından hangilerinin puanları talep ediliyorsa, sınav takvimlerini kendi zaman planınızla paralel olarak takip etmeniz önemlidir.

Fonlama | Okulların ilgili programlarının o dönemki güncel bütçelerinin öğrenilmesi, ihtiyaç duyuyorsanız olası burs başvuru kaynaklarının belirlenerek başvuru hazırlıklarının yapılması gerekir.

3- Başvuru

Başvuru Sürecinin İzlenmesi | Başvuru formlarının tamamlanması, başvuru bedellerinin ödenmesi, istenen zaman aralığındaki not çizelgelerinin (transkript) sağlanması, test yeterlilik belgelerinin alınması son aşamadadır.

Niyet Mektubunun Hazırlanması (SoP – Statement of Purpose) | Başvurduğunuz bölümle neden ilgilendiğinizi, katkılarınızın neler olabileceğini, alanla ilgili gelecek vizyonunuzu paylaştığınız genelde iki sayfayı geçmeyen resmi hitap yazısıdır. Hazırladığınız taslağı ilgili kariyer danışmanlarımızla paylaşabilir, son halini vermek için anadili İngilizce olan SoP Danışmanımızdan destek alabilirsiniz.

Tavsiye Mektuplarının Alınması (Letters of Recommendation) | Genelde alanınızla ilgili yetkin akademisyenlerden veya ilgili uzmanlardan alınması talep edilen, başvurduğunuz programa uygunluğunuzu teyid eder nitelikte olması beklenen ve başvurunuzun değerlendirilmesinde etkili olacak resmi referans yazılarıdır.

Ayrıntılı görüşmek ve kariyerinizi bu yönde şekillendirmek için Kariyer Danışmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.