Direktörün Mesajı

tuna_dagliKoç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi’ne hoş geldiniz!

2010’da temelleri atılmış bir merkez olarak, Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi’nin bugün geldiğimiz noktada yerli ve yabancı, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki tüm öğrencileri ve de genç mezunlarına hizmet verecek teknik ve organizasyonel alt yapıya ulaştığını ifade etmek isterim.

Tüm öğrenci ve mezunlarımız için misyonumuz;

  • İlgi, beceri, yetenek, ihtiyaç ve değerlerine uygun iş, meslek ve kurumları seçmelerinde onlara ayna tutmak ve karar verme süreçlerini desteklemek,
  • Verdikleri kararlar doğrultusunda ilerlerken onları kariyerleri ile ilgili gerekli bilgi ve becerilerle donatmak ve kariyer bağlamındaki gelişimlerine destek olmak,
  • Yurtiçi ve uluslararası seçkin işverenlerin tercihi olmalarını sağlayarak istihdam potansiyellerini artırmak ve
  • Tatmini yüksek kariyer ve hayatlara sahip olmalarını sağlayacak temelleri atmaktır.

 

Kariyer Gelişim Merkezi olarak bu misyonumuzu gerçekleştirmek adına, E.D.I.T. Your Career (Explore.Design.Improve.Transfer.) yaklaşımını geliştirdik. Kendilerini ve seçeneklerini keşfetmelerine; kariyerlerini adım adım tasarlamalarına; okuldayken deneyim kazanmaya başlamaları ve bu deneyimlerinden çıkarımlarda bulunarak karar ve süreçlerini geliştirmelerine; edindikleri bilgi, beceri ve deneyimlerini ileriki kariyerlerine hatta hayatlarına aktarmalarına destek olacak şekilde tüm hizmetlerimizi yeniden kurguladık ve bu bağlamda geliştirmeye devam edeceğiz.

2016-2017 akademik yılı ile birlikte, Öğrenci Dekanlığımızın koordine ettiği UNIV 101 dersi içeriğine “Kariyerine Bugünden Başla” zorunlu seminerini ekledik. Bu seminerle, tüm lisans öğrencilerimizin üniversite hayatlarının ilk zamanlarından itibaren kariyer konusunda farkındalık sahibi olmalarını, üniversite eğitimleri süresince kariyerleri ile ilgili hangi adımları atmaları ve merkezimizden nasıl faydalanabilecekleri konusunda bilinçlenmelerini amaçlıyoruz.

10 yıl ve üzeri iş/akademik tecrübesi olan danışmanlardan oluşan ekibimizle birebir Kariyer Danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Danışmanlık esnasında alan, meslek sektör veya kurum seçiminden, CV ve kapak yazısı gözden geçirmeye, mülakat hazırlığına kadar danışanlarımızın farklı ihtiyaçlarını ele alıyoruz.

Kariyer etkinliklerimizi tüm bölümlerimizin ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde gruplayarak, öğrencilerimizin ilgilendikleri sektörler/alanlar ile ilgili etkinliklere daha bilinçli olarak odaklanmalarına yardımcı oluyoruz. Fen Bilimleri, AR-GE ve Mühendislikten, Kültür, Tarih ve Sanata; Girişimcilikten, İletişim, Medya ve Pazarlamaya; Hukuktan, Sağlık Hizmetlerine uzanan geniş bir yelpazedeki kariyer etkinliklerimiz öğrenci kulüplerimizle yaptığımız işbirliği ile akademik yıl içine dağılarak sürüyor. Bu etkinliklerde kurumların katılım ve destekleriyle tanıtım toplantıları, prova mülakatlar, vaka çalışmaları, saha ziyaretleri gerçekleşiyor.

Tüm öğrenci ve mezunlarımızın katılımına açık olan seminerlerimizi üç ana başlıkta topladık. “Kariyere Hazırlık” ve “Profesyonel Gelişim” seminerlerimizde amacımız, öğrenci ve mezunlarımızın özellikle kariyerlerinin ilk aşamasında ihtiyaç duyacakları sosyal, iletişimsel ve profesyonel bilgi ve becerilerinin gelişimine katkıda bulunarak, işverenler tarafından daha fazla talep gören çalışanlar olmalarına destek olmaktır. Seminer içerikleri öğrenci ve işverenlerden alınan geribildirimler doğrultusunda hazırlanmaktadır. “Outliers” seminerleriyle öğrenci ve mezunlarımıza farklı, sıra dışı ve çeşitlilik içeren kariyer örneklerini sunarak ilham vermeyi istiyoruz.

İşverenlerle olan işbirliklerimizi çok önemsiyoruz.  İnsan Kaynakları yetenek ihtiyaçlarını Koç Üniversitesi öğrenci ve mezunları ile karşılamak ve işveren markalarını üniversitemizde tanıtmak isteyen yerli ve yabancı tüm kurumlarla işbirliği içinde olmak bizleri çok memnun ediyor. İşverenler, iş ve staj imkânlarını ücretsiz olarak yayınlayabiliyor, kariyer etkinliklerimize katılarak kurumlarını tanıtabiliyor, bizleri kendi ofislerinde ağırlayabiliyor, vaka çalışmaları ve prova mülakatlarına katılarak öğrenci profilimizi daha yakından gözlemleme fırsatına sahip oluyorlar. Seminerlerimizde konuşmacı olarak, profesyonel bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimize aktarabiliyorlar. İşveren İlişkileri birimimiz bu konuda mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni işverenlerle işbirlikleri kurulması konusunda istekle çalışıyor.

Fakülteler, enstitüler ve ilgili idari birimler ile öğrencilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına kurduğumuz işbirliklerimizi ve iletişimimizi artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Aileler ise, paydaşlarımız arasında önemli bir yer alıyor. Ailelerimizin, öğrencilerimizin kendilerini ve seçeneklerini keşfetmeleri konusunda yapıcı geribildirimlerde bulunarak ve destekleyici olarak, doğru bilgi kaynaklarına, staj ve iş imkânlarına yönlendirerek kariyer gelişim yolculuklarında çok önemli bir rol oynadıklarını düşünüyoruz. Hizmetlerimizi daha iyi tanımalarının ve öğrencilerini katılım konusunda yüreklendirmelerinin fayda sağlayacağına inanıyoruz. Çalıştıkları veya sahibi oldukları kurumlarda öğrenci ve mezunlarımıza iş imkânları sunmaları için teşvik ediyoruz.

Kariyer Gelişim Merkezi olarak, tüm öğrencilerimizi, mezunlarımızı ve de işbirliği içinde olduğumuz işverenlerimizi hizmetlerimizden daha da etkin faydalanmaya davet ediyorum. Akademik, ilgili idari birimler ve ailelerin ise öğrencilerimiz için büyük önem taşıyan kariyer gelişim süreçlerinde, bizlerle işbirliği ve iletişim içinde sürece sağladıkları samimi katkıların devamını diliyorum.

Tuna Dağlı

Direktör | Kariyer Gelişim Merkezi