UNIV 101 SEMİNERİ | KARİYERİNE BUGÜNDEN BAŞLA

UNIV 101 dersi kapsamında gerçekleştirilen Kariyerine Bugünden Başla zorunlu semineri, Koç Üniversitesi’ne yeni başlayan siz öğrencileri üniversite yaşamlarınız boyunca ve sonrasında ihtiyaç duyabileceğiniz, kariyerle bağlantılı gelişim araçlarıyla tanıştıran bir seminerdir.

75 dakika süren 1 kredilik bu seminer Kariyer Gelişim Merkezi çalışanları tarafından verilir. Sizlere Kariyer Gelişim Merkezi’nin tüm hizmetleri ayrıntılı olarak anlatılacak, kariyer kavramına ilişkin bakış açıları paylaşılacak, öğreniminiz süresince ve sonrasında faydalı olacak kariyer gelişim araçları tanıtılacaktır.  Kariyer yolculuğunuzu nasıl tasarlayabileceğiniz ve hedeflediğiniz noktaya gelebilmek için nasıl adımlar atabileceğiniz anlatılacaktır.

Seminerde, ilk yılınızdan itibaren,  mezun olduğunuz gün nasıl bir yöne gitmek istediğiniz ile ilgili hayallerinizi tanımlama, adım adım planlama yaparak bu süreci nasıl yöneteceğiniz, kimlerden ve nasıl destek alabileceğiniz ile bilgi edinme fırsatı bulacaksınız.

Kariyer yolculuğundaki en önemli adım, planlamaya bugünden başlamaktır. Kariyer planınızı oluşturmak için ne çok geç ne de çok erkendir, en doğru zaman bugündür.

DOS 123 DERSİ | KARİYER YÖNETİMİ SEÇMELİ DERSİ

DOS 123 Kariyer Yönetimi Seçmeli Dersi, 3. ve 4. sınıflara yönelik seçmeli bir derstir. Mezuniyetleri yaklaşan öğrencilerimize iş dünyasına atılmadan önce teorik bilgiler verip bazı uygulamalarla pratik yapmalarını amaçlamaktadır.

En iyi kariyer planlamasını yapabilmek için öncelikle kendinizi tanımalısınız. DOS 123 Kariyer Yönetimi Seçmeli Dersinde “Kendime Yolculuk” başlığı altında çeşitli öz değerlendirme araçlarını kullanarak kendinizi, ihtiyaçlarınızı, ilgi alanlarınızı, becerilerinizi, güçlü yönlerinizi ve gelişim alanlarınızı tanımanızı amaçlıyoruz. Değerlerinizi ve temel değerlerinizi bulmanız için “Değer Haritası”nı uyguluyor ve dersleri film örnekleriyle zenginleştirerek bu değerlerin bireysel yaşamlara nasıl yön verdiğini inceliyoruz. Mesleki ilgi alanlarınıza ve kişisel özelliklerinize paralel olarak seçeceğiniz kariyer seçenekleri, kendinize en uygun işi ve ortamı seçmenize, uzun ve mutlu bir kariyer sürdürmenize yardımcı olacaktır.

“Kendime Yolculuk” sırasında edindiğimiz bilgiler ışığında “Kariyer Haritası”nı kademeli olarak dolduruyor ve kariyer hedeflerinize adım adım yaklaşıyoruz. Dış dünyadaki fırsatları araştırma, keşfetme ve bilgi edinme aşamalarını tamamladıktan sonra CV Hazırlama, İş Arama Becerilerini Geliştirme, Ağ Kurma ve Mülakat Hazırlama adımlarını deneyimliyoruz.

Ayrıca iş hayatından ilginç kariyer hikayeleri olan konuk konuşmacıları kendi kariyerlerine dair bakış açılarını paylaşmaları için davet ediyoruz.