Staj Başvuruları ve Mülakatları

Staj arıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

KUcareerlink

Sadece Koç Üniversitesi öğrencilerinin ve mezunlarının erişimine açık olan KUCareerlink’te yayınlanan staj ilanlarını inceleyerek başlayabilirsin.

Yetenek Kapısı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hizmete sunulan “Yetenek Kapısı” platformundaki iş/staj ilanlarını görüntülemek için buradan KU email adresinle kayıt olabilirsin.

Global Fırsatlar

Hem yerel hem global iş ve staj ilanlarını incelemek için LinkedIn ve Highered platformlarını kullanabilirsin.

Yerel Fırsatlar

Türkiye’de en aktif kullanılan yerel iş ve staj platformları arasında Kariyer Net, Secret CV ve YeniBirİş platformlarını sayabiliriz.

Staj pozisyonlarının sana uygunluğunu değerlendirmek ve ilgilendiğin alanlardan profesyonellerle nasıl bağlantı kurabileceğini öğrenmek için kariyer danışmanlarımızdan randevu alabilirsin.

Zorunlu stajım için hangi adımları izlemem gerekiyor?

Üniversitemiz bünyesinde staj konusunda her bölüm için farklı birtakım ihtiyaçlar ve prosedürler söz konusudur. Genel Staj Yönergesi ’ne buradan ulaşabilirsin.

Ayrıca, bölümünün web sitesinden zorunlu staj sürecinde izlemen gereken adımları, daha önce staj yapılan kurumları ve staj koordinatörlerinin isimleri gibi detayları bulabilirsin.

Zorunlu stajım olmasa da isteğe bağlı staj yapabilir miyim?

Koç Üniversitesi, eğitim hayatı boyunca öğrencilerin iş hayatına hazırlanmaları, çalışma hayatı hakkında fikir sahibi olmaları, çalışmak istedikleri sektör ve alan hakkında bilgi sahibi olmaları ve böylece bilinçli tercihler yapmalarına yardımcı olmak amacıyla staj yapmayı çok önemli görmekte ve öğrencileri bu konuda teşvik etmekle birlikte stajların öğrencinin akademik başarısını ve akademik hayata katılımını olumsuz olarak etkilememesi gerekmektedir. Bu bakımdan, akademik takvim içerisinde (Güz ve Bahar dönemleri) staj yapılması uygun değildir. Yaz döneminde Türkiye’de yapılan gönüllü stajların SGK girişi ve ödemesi Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır. Genel Staj Yönergesi ’ne buradan ulaşabilirsin.

İsteğe bağlı yaz stajının sigortasının karşılanması için bölümünün web sitesinde staj sayfasında yer alan bilgileri takip etmelisin.

Henüz 1. Sınıftayım. Staj bulmam mümkün mü?

Bir çok kurum öğrencilerin staj sürecinden daha çok yararlanabilmesi için bazı temel dersleri tamamlamış olmasını, dolayısıyla 2. ve 3. Sınıfları tercih ediyor. Bununla birlikte, 1. Sınıftaki öğrencilere de staj olanağı sağlayan kurumlar olabiliyor.

İstediğin gibi bir staj fırsatı bulamazsan, 1. Sınıfın yazını gönüllü çalışmalara katılarak, okuldaki work & study rollerinde çalışarak da değerlendirebilirsin.

Staj mülakatlarına nasıl hazırlanabilirim?

KUCareerlink üzerinden Mülakatlara Hazırlık randevusu oluşturabilirsin.

Ayrıca Kariyer Etkinliklerimizi takip etmeyi unutma! Etkinlik duyurularını websitemizden, career@ku.edu.tr’den gelen emaillerden, Instagram ve LinkedIN sayfalarımızdan takip edebilirsin.

Staj mülakatım çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Çevrimiçi mülakatlara nasıl hazırlanabilirim?

Kariyer Gelişim Merkezi olarak çevrim içi mülakatlara nasıl hazırlanabileceğin ile ilgili bir rehber hazırladık. Rehbere buradan ulaşabilirsin.

Ayrıca, çevrimiçi mülakatlar ile ilgili tavsiyeler için bu videoyu izleyebilirsin.